"Jokkmokk ligger mig varmt om hjärtat"

Elin Wegman hade aldrig tidigare besökt Jokkmokks kommun. I dag är det en del av hennes vardag.

Taggar: #Nyhet, #Kommun

    - Jokkmokk är en sådan där ort som alla känner till och vill uppleva, oavsett vilken del av landet du kommer ifrån, säger hon.
    När Elin jobbade som sjuksköterska i Norge lärde hon känna Margareta Rask från Jokkmokk. Margareta berättade om Jokkmokk med omnejd, den vackra naturen och om behovet av rekrytering som kommunen stod inför, Elin slogs direkt av känslan att hon själv måste uppleva detta. Trots sina rötter och sin uppväxt i Enköping.
    – Det lät så frestade och spännande att prova på att arbeta och bo i Jokkmokk, trots att jag aldrig tidigare hade besökt kommunen, säger Elin som, helt sonika, packade sin väska och drog.

    Under de senaste åren har hon nu hunnit besöka Jokkmokk vid en rad olika tillfällen och har nu dessutom hunnit med att jobba för kommunen.  Elin arbetar inom hemsjukvården och vid Kaitumgårdens äldreboende, hon älskar sitt arbete och sina kollegor.
    – Min känsla är att Jokkmokk är en ort som alla känner till och vill uppleva oavsett vilken del av landet man kommer ifrån. Jokkmokk ligger mig verkligen varmt om hjärtat. Det bästa är det lugn som råder, naturen som är otroligt härlig och mina fantastiska kollegor, säger Elin bestämt. 
   
    Elin trivs så bra att hon gärna skulle vilja skaffa sig ett fritidshus i kommunen.

 
   – Då kan jag ju återvända hit precis när jag har tid och möjlighet, säger Elin med ett stort leende.
    För övrigt reser hon kontinuerligt till Brasilien som också ligger henne varmt om hjärtat. Det finns ett speciellt skäl till detta. Hennes stora dröm är nämligen att en dag bosätta sig permanent i Brasilien, och skaffa sig en egen verksamhet med hälsa och massage i fokus. 
    - Tänk att jag har möjligheten och kan ta del av två helt olika världar, Jokkmokk och Brasilien. Det är få förunnat.  Jag är nog lite av en orolig ande som älskar att resa och lära av olika platser och kulturer, säger hon och ler brett.
   
    Det svåraste med att bo i Jokkmokk har annars varit att lokalisera sig, berättar hon vidare.
    - Två gånger har jag hamnat i Porjus när jag skulle till Vuollerim, säger hon med ett klingande skratt!
    I dag känner Elin till kommunen betydligt bättre och sådana misstag sker inte längre.
    – Naturen och människorna i Jokkmokk är underbara, säger Elin med glittrande ögon.  Allt man kan önska sig finns ju här. Förutom en sushirestaurang då, tillägger hon.

 

 

 

 

 

 

 

 


                                                                   


Publicerad: 2018-07-18 08:03. Ändrad: 2018-07-18 08:03.


Kommun & Samhälle01 december 2023

15 minuter för din framtid!

Nu har du möjlighet att bidra till att göra våra kommuner mer framtidssäkra! Vi ber dig om 15 minuter av din tid för att fylla i en enkät. Den är anonym och resultaten används för att utveckla ett verktyg för bättre energiplanering i kommuner.

Taggar: #Kommun
Kommun & Samhälle20 november 2023

En vecka fri från våld

Den 20-26:e november pågår "En vecka fri från våld", en temavecka som belyser mäns våld mot kvinnor, och arbetet med att förebygga det stora samhällsproblem som våldet är. Programmet för veckan har ett stort antal arrangemang runt om i länet och digitalt.

Taggar: #Kommun
Kommun & Samhälle13 november 2023

Lapplands Gymnasium - Öppet hus

Välkomna på Öppet hus på Lapplands Gymnasium Jokkmokk! Måndag 27 nov kl. 18:00-20:00 anordnar Lapplands gymnasium Jokkmokk Öppet hus.

Taggar: #Kommun, #Ung, #Utbildning
Kommun & Samhälle19 oktober 2023

Samisk språkvecka 23 - 27 oktober 2023

Nu firar vi Gïelevåhkoe/ Giällavahkkuo/ Giellavahkko/ Giellavahkko/ Giellavahkku - Samisk språkvecka 2023. Syftet med den samiska språkveckan är att lyfta de samiska språkens status, och öka kunskapen om samiska språk och kultur i hela samhället

Taggar: #Kommun
Visa fler nyheter