Gymnasterna jubilerar med egen hall

Polcirkelgymnasterna slipper snart kånka madrasser och utrustning in och ut i den trånga sporthallen. Lagom till föreningens 10-årsjubileum flyttar de in i sin egen hall.

Taggar: #Nyhet, #Kommun

Polcirkelgymnasterna har ett 70-tal aktiva i åldrarna 3 till 17 år och är därmed en av kommunens större föreningar. Läget för träning har länge varit ansträngt i den lilla sporthallen där redskap och mattor får bäras in och ut före och efter varje träningspass. Föreningen drabbades även av en smäll när de i fjol förlorade över 200 000 kronor i den omskrivna förskingringshärvan på orten.

Nu är dock framtiden mycket ljus i och med satsningen på en helt ny gymnastikanläggning. 2017 beslutade kommunstyrelsen att hjälpa till med driften av en ny lokal och under sommaren meddelade Jordbruksverket att de skulle stå för en betydande del av satsningen. Övriga finansiärer är Sparbanken Nord, Jokkmokks Allmänning och Idrottslyftet.

Totalt handlar det om 2.8 miljoner kronor och då ingår inköp av nödvändig utrustning.

Lokalen är BD-Lists tidigare anläggning på Industriområdet som nu ska anpassas med slipning av golv, inläggning av matta med mera. Byggstarten står för dörren och i februari ska allt stå klart.

    - Det är fantastiskt och ett perfekt sätt att fira vårt 10-årsjubileum. Nu får vi ändamålsenliga lokaler som verkligen blir ett lyft för oss alla. Vi är tacksamma, inte minst för kommunens stöd, de har verkligen velat hjälpa oss, säger Christel Falk, ordförande i Polcirkelgymnasterna.


Publicerad: 2018-11-14 17:44. Ändrad: 2018-11-14 17:44.


Kommun & Samhälle01 december 2023

15 minuter för din framtid!

Nu har du möjlighet att bidra till att göra våra kommuner mer framtidssäkra! Vi ber dig om 15 minuter av din tid för att fylla i en enkät. Den är anonym och resultaten används för att utveckla ett verktyg för bättre energiplanering i kommuner.

Taggar: #Kommun
Kommun & Samhälle20 november 2023

En vecka fri från våld

Den 20-26:e november pågår "En vecka fri från våld", en temavecka som belyser mäns våld mot kvinnor, och arbetet med att förebygga det stora samhällsproblem som våldet är. Programmet för veckan har ett stort antal arrangemang runt om i länet och digitalt.

Taggar: #Kommun
Kommun & Samhälle13 november 2023

Lapplands Gymnasium - Öppet hus

Välkomna på Öppet hus på Lapplands Gymnasium Jokkmokk! Måndag 27 nov kl. 18:00-20:00 anordnar Lapplands gymnasium Jokkmokk Öppet hus.

Taggar: #Kommun, #Ung, #Utbildning
Kommun & Samhälle19 oktober 2023

Samisk språkvecka 23 - 27 oktober 2023

Nu firar vi Gïelevåhkoe/ Giällavahkkuo/ Giellavahkko/ Giellavahkko/ Giellavahkku - Samisk språkvecka 2023. Syftet med den samiska språkveckan är att lyfta de samiska språkens status, och öka kunskapen om samiska språk och kultur i hela samhället

Taggar: #Kommun
Visa fler nyheter