Den Stora Biodagen på Vuollerims Folkets Hus

Den Stora Biodagen arrangeras på Vuollerims Folkets Hus, söndag 21 september 2025 med tre filmer som startar 13.00, 16.00 och 20.00

Den Stora Biodagen firas i hela landet söndag 21/9

På Folkets Hus i Vuollerim firar vi genom att erbjuda en "minifilmfestival" med 3 filmer för halva priset!

13:00 Toy Story, speltid 81 min, barntillåten, entré 50 kr

16:00 Det är nåt som inte stämmer, 100 min, från 11 år, entré 60 kr

20:00 Downton Abbey - The Grand Finale, 124 minuter, barntillåten, entré 60 kr

Alla hälsas välkomna av Folkets Hus styrelse och Biogruppen!

 

Affischbild Toy Story

Toy Story

är en amerikansk datoranimerad komedifilm från 1995 i regi av John Lasseter. Den är gjord av filmbolaget Pixar och är filmhistoriens första helt 3D-animerade långfilm. Filmen hade biopremiär i USA den 22 november 1995.[1][2] Den har fått tre uppföljare, Toy Story 2 (1999), Toy Story 3 (2010) och Toy Story 4 (2019).


Handling

När ingen ser på lever leksakerna ett hemligt liv, och cowboyleksaken Woody (Tom Hanks) är sedan länge barnet Andys favoritleksak. En dag får Andy Buzz Lightyear (Tim Allen) i födelsedagspresent, en leksak som är övertygad om att han är en tvättäkta rymdjägare. Andy har plötsligt fått en ny favoritleksak och Woody kan inte acceptera sin nya plats i rangordningen, som näst bäst.

Under ett bråk råkar Woody av misstag putta ut Buzz genom fönstret. De andra leksakerna ser Woody som en mördare och han blir tvungen att rädda Buzz och ta med honom upp till rummet igen. Vägen hem blir dock betydligt mer komplicerad än vad både Woody och Buzz räknat med, då de hamnar hos det destruktiva grannbarnet Sid, som har förkärlek till att tortera leksaker och planer på att skicka upp Buzz i skyn med en fyrverkeripjäs.

Filmaffisch Det är nåt som inte stämmer

Det är nåt som inte stämmer

Petra, 50, verkar ha allt - det perfekta äktenskapet, en framgångsrik karriär och två underbara barn. Men sakta börjar hon ana att något inte står rätt till. Snart upptäcker hon att hennes man, som hon trodde var hennes livs kärlek, har en affär och vill skiljas.

Parallellt lär vi känna Petra, 15, en vild och sökande tonåring på jakt efter sann lycka och kärlek. Det är en berättelse om att finna sig själv och bli den person man alltid var menad att vara. En resa genom två kärlekshistorier i olika skeden av livet.

Filmen är regisserad av Martina Haag. Manuset är skrivet av Martina Haag och Peter Arrhenius. I huvudrollen ser vi Alexandra Rapaport som den vuxna Petra och Ella Hammarsten Liedberg som den yngre samt en imponerande ensemble bestående av Jessica Liedberg, Gustaf Hammarsten, Adrian Macéus, Henrik Norlén, Shanti Roney mfl. Musiken till filmen är gjord av bl a Benjamin Ingrosso och Sarah Klang. 

Filmaffisch Downton Abbey - The Grand Finale

Downton Abbey - The Grand Finale

Det internationella filmfenomenets återkomst, följer familjen Crawley och deras tjänstefolk in i 1930-talet. När Mary plötsligt befinner sig i centrum för en offentlig skandal, och familjen brottas med ekonomiska problem, riskerar hela hushållet att drabbas av social vanära. Familjen Crawley måste välkomna förändring och tjänstefolket förbereder sig för ett nytt kapitel, i vilket den nya generationen ska föra Downton Abbey in i framtiden.

Information

Organisatör

Vuollerims Folkets Husförening

Plats

Folkets Hus Vuollerim

Älvvägen 4

962 70 Vuollerim

Datum
  • 21 sep. 2025, 13:00, 16:00 & 20:00
Kontakt

fh@vuollerim.se

Senast uppdaterad: 2025-09-16