
Kalla oss dreamers, kalla mig rebell! Detta är vårt Yonder.
YONDER är en dansföreställning i coming of age-format, ett tonårshäng i en evig sommarnatt. Mitt emellan det allmängiltiga och “jag får rys i hela kroppen”-känslan väntar ett gäng på livet, samtidigt som de lever det intensivt. Det som händer är inget, och allt på samma gång.
I koreografduon OR/ELLERs nya verk möter vi sex unga dansare som förkroppsligar tonårsvrålet i en kraftfull och fängslande föreställning. Vi sitter runt scenytan och känner vinddraget från kropparna. En chans att uppleva vad närheten till dansen väcker i oss.
Föreställningen får ett eget storslaget soundtrack; en samling mäktiga pop-anthems av Toussaint ”Tusse” Chiza i samarbete med kompositörerna Matilda Bådagård och Sophia Ersson.
Yonder är en samproduktion mellan Riksteatern och Scenkonst Sörmland.
Medverkande
Victor Lans, Linn Ragnarsson, Vicente Sales Roger, Mar Serra Marti, Jennifer Wallén och Selam Zapater
Konstnärligt team
Idé och koreografi: OR/ELLER (Anja Arnquist och Madeleine Lindh)
Musik: Toussaint ”Tusse” Chiza, Matilda Bådagård, Sophia Ersson
Ljuddesign: Sophia Ersson
Scenografi: OR/ELLER (Anja Arnquist och Madeleine Lindh)

Målgrupp: Åk 7-9 i centralorten
Längd: 50 min
Publik: Max 70 personer per föreställning
Lokal: Östra skolans sporthall
Genre: Dans
Måndag 20 april 2026
Föreställning nr 1 kl. 10:00 - 10:50
Östra skolan åk 7 och halva åk 8 (~8A)
Föreställning nr 2 kl. 12:30 - 13:20
Östra skolan åk 9 och halva åk 8 (~8B)