
Stockholms FN-förbund delar årligen ut diplom till personer och organisationer som har gjort insatser för mänskliga rättigheter. I år tilldelades Jokkmokks kommun diplom för årets MR-tjänst, med motiveringen att kommunen har visat stort civilkurage som har fått uppmärksamhet och följdverkningar nationellt.
Motiveringen lyder:
"Jokkmokks kommun tackade nej när regeringen bjöd in kommunerna till samarbete för att få personer med utländsk bakgrund att frivilligt återvända till sina tidigare hemländer. Jokkmokks kommun tackade nej med orden att Jokkmokk är VI, oavsett bakgrund, födelseland och hudfärg och menade att i Jokkmokk behövs alla människor som arbetar och bidrar.
Följden av brevet från Jokkmokk blev att minst 75 av Sveriges kommuner tackade nej till regeringens inbjudan, däribland även Stockholms och Göteborgs kommuner.
Stockholms FN-förening vill därför i år särskilt dela ut ett diplom till Jokkmokks kommun som tydligt har visat att man står upp för alla människors lika värde och rättigheter och också att även en mindre kommun kan bli tongivande i en viktig fråga."
En hyllning till alla invånare i Jokkmokks kommun
Jokkmokks kommuns kommunalråd Roland Boman talade vid diplomutdelningen på MR-dagen den 10 december 2025.
- Vi är glada i Jokkmokk att vi har uppmärksammats och att vi ser att många lyssnar på vad vi säger, sa Roland Boman. Den här utmärkelsen ser jag som en hyllning som tillägnas alla invånare i Jokkmokks kommun.
I sitt tal berättade Roland om uppväxten i kommunen under kraftverksepoken, då arbetskraft flyttade runtom landet, och de stora kraftverken var under uppbyggnad.
- Jag är uppvuxen i ett samhälle där alla har fått komma till tals på olika sätt och allas funderingar och värderingar har varit lika mycket värda.
Han avrundade med att beskriva samhället som det ser ut idag:
- Vi är bra på att värna om varandra och ta hand om varandra här, och det är grunden i den skrivningen som vi gjorde. Sen kan jag bli överraskad över att det som är vardagen i vår kommun, blir så uppmärksammat i Sverige och också Europa. Vi lever i skilda världar på något vis.
Roland avslutade med orden:
- Vi är väldigt glad och tacksam över den här utmärkelsen. Den var både oväntad och hedrande. Stort tack från Jokkmokk!
Bakgrund
Stockholms FN-förening har en mångårig tradition att varje år utse en organisation eller person som ges ett erkännande i form av diplom för sina insatser för mänskliga rättigheter. Detta görs i samband med högtidlighållandet av dagen för FN:s generalförsamlings förklaring om de mänskliga rättigheterna den 10 december. Nytt för 2025 är att Stockholms FN-förening har valt att dela ut ett extra diplom för årets MR-tjänst.
2025 års diplom har gått till
Årets MR-kämpe: juristen och författaren Emilia Wahlgren
Årets MR-organisation: föreningen Gatujuristerna
Årets MR-tjänst: Jokkmokks kommun
Stockholms FN-förening
Stockholms FN-förening är en del av den svenska FN-rörelsen och knuten till Svenska FN-förbundet. Föreningen är partipolitiskt och religiöst obunden. FN-föreningen är en mötesplats för människor med samhällsengagemang, som för ut kunskap om FN och internationella frågor. De arbetar utifrån FNs tre pelare fred och säkerhet, mänskliga rättigheter och hållbar utveckling. De grundar sitt arbete i FNs 17 hållbarhetsmål, Agenda 2030.