Laponiaförvaltningen söker ny verksamhetschef

Två renskötare på vårflytt. De kör varsin skoter och renhjorden går framför dem.

Laponia är ett dubbelt världsarv med exceptionella natur- och kulturvärden. Världsarvet förvaltas av Laponiatjuottjudus, med säte i Jokkmokk. Nu söker de en verksamhetschef som vill leda arbetet med att bevara, samordna och vidareutveckla världsarvet Laponia. Läs mer här! Foto CJ Utsi

Laponia är ett dubbelt världsarv med exceptionella natur- och kulturvärden. Här breder ett av Europas största sammanhängande naturområden ut sig, format av istider, geologi och en levande samisk tradition med renskötsel.

Landskapet rymmer höga fjäll, vidsträckta myrar och gammelskogar, med en unik flora och fauna. Laponia är renens landskap, präglat av årtusenden av samisk kultur. Inom området finns fyra nationalparker och två naturreservat, och nio samebyar är verksamma här.

Världsarvet förvaltas av Laponiatjuottjudus, med säte i Jokkmokk. Laponia söker nu en verksamhetschef som vill leda arbetet med att bevara, samordna och vidareutveckla världsarvet Laponia. Det här uppdraget kombinerar lokalt engagemang och globalt ansvar, i en spännande möjlighet att vara med och värna om några av världens mest värdefulla natur- och kulturlandskap. 

Senast uppdaterad: 2025-12-19