Nyheter
Världens längsta längdskidlopp: Nordenskiöldsloppet
28 Mars 2026
I mars arrangeras Nordenskiöldsloppet - världens längsta skidlopp där Jokkmokks kommun är stolt partner. Sedan 2025 har loppet även Ski Classic Challenge status. Foto: Richard Ström
Ökad trafik längs väg E45 efter bussolycka i Norge
27 Mars 2026
Från och med idag och cirka en vecka framåt förväntas trafikmängden genom Jokkmokks kommun att öka. Väg E6 i Norge har skurits av efter en bussbrand i en tunnel och svenska vägar används för omledning av trafik.
Vill du studera i höst?
24 Mars 2026
Nu har ansökan öppnat till höstens högskole- och universitetsutbildningar, och det finns flera utbildningar du kan läsa på distans. Via Lapplands lärcentra i Jokkmokk får du tillgång till studieplats, tentamensservice och modern teknik. Foto: CJ Utsi
När det känns svårt att klara allt själv
23 Mars 2026
När myndighetskontakter, vård eller ekonomi blir övermäktigt kan ett personligt ombud vara den som går bredvid – lyssnar, förklarar och hjälper till att reda ut situationen. För många människor med långvarig psykisk ohälsa har stödet blivit en vändpunkt i livet.
Gemensam snöskottning inför årets Nordenskiöldslopp
22 Mars 2026
Nu på lördag 28 mars 2026 går årets Nordenskiöldslopp. Men blidan har tagit hårt på snön, och nu ber arrangerande klubben Jokkmokks Skidklubb om hjälp att skotta snö för att säkra start och målgång vid skidstadion i Jokkmokk. Foto: Pär Bäckström
Mirja Palo är 2025 års kulturstipendiat
16 Mars 2026
En av Norrbottens mest unika folkmusikprofiler - ja, så beskrivs musikern Mirja Palo Päiviö som har tilldelats Jokkmokks kommuns kulturstipendium för året 2025 för sina insatser på musikområdet.
Du får köra skoter kortaste vägen till närmaste led inom tätorterna Jokkmokk, Porjus och Vuollerim. Högsta hastighet är 20 kilometer/timme.
Vad tycker de äldre om äldreomsorgen?
15 Mars 2026
Har du hemtjänst eller bor du på ett särskilt boende för äldre i Jokkmokks kommun? Under mars månad kommer Socialstyrelsen börja skicka ut sin årliga enkät för att ta reda på vad du tycker om äldreomsorgen.
Har du plats i ditt hem och ditt hjärta?
13 Mars 2026
Vi söker familjehem och kontaktfamiljer!
Färdas säkert på islagda sjöar och vattendrag
11 Mars 2026
Nu när kylan äntligen släppt sitt grepp och skotersäsongen är i full gång vill vi uppmana alla till försiktighet när ni färdas över islagda sjöar och vattendrag. Isar kan vara förrädiska på den här tiden av året.
Just nu har vi, liksom stora delar av Norrland, ovanligt många frysningar i vattenledningar. Det långvariga kalla vädret har gjort att tjälen gått djupt ner i marken. När dagsvärmen nu stiger ökar risken för frysningar på grund av en termisk reaktion långt ner i jorden.
Att vara anhörig till någon med långvarig sjukdom eller funktionsnedsättning kan innebära att du själv behöver stöd på olika sätt.
Visar sida 1 av 11
Nästa